سلام . با قسمت پانزدهم از سری مقالات آموزش نحوه نوشتن VOIP DIAL PEER ویپ سیسکو در خدمت شما عزیزان هستیم . در این قسمت از دوره بلاگی CCNA Collaboration می‌خواهیم مبحث نوشتن Dial Peer ها را با آموزش نحوه نوشتن VOIP Dial Peer ادامه دهیم و سناریوی مطرح شده در قسمت چهاردهم را کامل نماییم . با ما همراه باشید .

نحوه نوشتن VOIP DIAL PEER :

اگر به خاطر داشته باشید در قسمت چهاردهم ، نحوه نوشتن POTS Dial Peer ها را مورد بررسی قرار دادیم و گفتیم که چگونه می‌توانیم دستگاه‌ها و تجهیزاتی که برای برقراری ارتباط از IP Address استفاده نمی‌کنند را به روتر سیسکو متصل نماییم . همانطور که گفته شد در این قسمت از سری مقالات آموزشی ویپ سیسکو می‌خواهیم نحوه نوشتن VOIP Dial Peer ها در روتر سیسکو را مورد بررسی قرار دهیم و سناریوی مطرح شده در جلسه‌ی قبل را با نوشتن VOIP Dial Peer های آن تکمیل نماییم . برای شروع ، شکل سناریوی قسمت قبل را مجددا مشاهده نمایید .

آشنایی با dial peer

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید ، ارتباط دو روتر از طریق بستر WAN برقرار شده است . خدمات ویپ همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم روتر‌ها برای برقراری ارتباط از IPها استفاده می‌کنند یا به عبارتی IP Address را می‌فهمند . بنابراین برای این که ارتباط تماس‌ها را بین دو روتر برقرار کنیم باید از VOIP Dial Peer ها استفاده نماییم که در ادامه با نحوه نوشتن آن آشنا خواهید شد .

نوشتن VOIP Dial Peer برای برقراری ارتباط بین دو روتر :

در مرحله‌ی اول می‌خواهیم روتر سمت چپ را تنظیم کنیم تا تماس‌های لازم را به سمت روتر سمت راست هدایت کند .

در قدم اول باید وارد مود کانفیگ شویم و یک Dial Peer از نوع ویپ با یک تگ منحصر به‌ فرد ایجاد نماییم . ( در این جا عدد ۲۰۰۰ را در نظر گرفته‌ایم )

Router# conf t
Router(config)# dial-peer voice 2000 VOIP

در قدم بعدی باید یک الگوی تماس ایجاد کنیم .

Router(config-dial-peer)# destination-pattern 2…

همانطور که مشاهده می‌کنید الگوی تماس را روی …۲ قرار داذیم ، یعنی هر تماسی که شماره گرفته شده در آن چهار رقمی بوده و با ۲ آغاز شود را با این Dial Peer ساخته شده Match کن .

در مرحله‌ی بعد کدک تماس را مشخص می‌کنیم که بسته به نوع سناریوی شما می‌تواند حالت‌های مختلفی داشته باشد . در اینجا ما کدک را روی G711ulaw قرار می‌دهیم .

Router(config-dial-peer)# codec G711ulaw

در قدم آخر باید مقصد مورد نظر برای هدایت تماس را تعیین نماییم .

Router(config-dial-peer)# session target IPV4:10.1.1.2

حال نوبت به تنظیم روتر سمت راست برای هدایت تما‌س‌های لازمه به سمت روتر سمت چپ می‌رسد . با توجه به نکاتی که تا این مرحله مطرح کردیم برای نوشتن VOIP Dial Peer روتر سمت راست داریم :

Router# conf t
Router(config)# dial-peer voice 1000 VOIP
Router(config-dial-peer)# destination-pattern 110.
Router(config-dial-peer)# codec G711ulaw
Router(config-dial-peer)# session target IPV4:10.1.1.1

نکته : برای مشاهده debug های dial peer ها می‌توانید از کامند debug voip dialpeer در مود enable استفاده نمایید .

نکته : در صورتی که کدک‌ تماس در دو طرف یکسان نباشد تماس شما به درستی برقرار نخواهد شد . خدمات voip کدک پیش‌فرض VOIP Dial Peer ها G729 می‌باشد‌ .

نحوه نوشتن VOIP Dial Peer ها نیز در همین نقطه به پایان می‌رسد . در قسمت بعدی بحث را با یکی دیگر از مطالب جذاب دنیای سیسکو ادامه خواهیم داد . در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام می‌توانید از طریق بخش دیدگاه‌ها با کارشناسان گروه ویپینگ در ارتباط باشید .


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : peer ,dial ,نوشتن ,voip ,روتر ,config ,dial peer ,voip dial ,نوشتن voip ,نحوه نوشتن ,config dial ,برای برقراری ارتباط ,peer  session target ,peer  destination pattern , conf trouter config
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

گروه رسانه ای حاج قاسم کلوب شبانه Game 4 Fun شورا دانش آموزی رهبر تنهایی یک تنها اخبار روستای یل آباد karlink موزیک ها - دانلود آهنگ جدید Dawn